στο pramnos.net
Αρχή » Αρθρογραφία

Στον τελικό η Ελλάδα

Αθλητισμός - 25/09/2005

Ένα τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη, τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τέταρτου δεκάλεπτου, έστειλε την Εθνική ομάδα μπάσκετ στον τελικό του Eurobasket, της Σερβίας/Μαυροβούνιο

Ένα τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη, τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τέταρτου δεκάλεπτου, έστειλε την Εθνική ομάδα μπάσκετ στον τελικό του Eurobasket, της Σερβίας/Μαυροβούνιο. Η Ελλάδα νίκησε την Γαλλία με 67-66 στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης και την Κυριακή, σε έναν αγώνα που μπορείτε να παρακολουθήσετε από τη ΝΕΤ στις 22:00 το βράδυ θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό τη Γερμανία που νίκησε στον άλλο ημιτελικό την Ισπανία. Αυτή είναι η τρίτη φορά που η Εθνική μας προκρίνεται στον τελικό ενός ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Το 1987 πήρε το χρυσό, το 1989 πήρε το ασημένιο. Μήπως ήρθε η ώρα να κάνει δυο τα χρυσά μετάλλια;

Τρίποντο και φύγαμε

Σ' έναν αγώνα που πραγματικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι διεθνείς μας στην κρίσιμη στιγμή με καρδιά πρωταθλητή κατάφεραν να φτάσουν στην μεγάλη ανατροπή και να πάρουν την μεγάλη πρόκριση στον τελικό της Κυριακής.

Για τρία δεκάλεπτα η Εθνική μας παίζοντας τη γνωστή καλή άμυνά της κατάφερε να κρατήσει το σκορ σε χαμηλό επίπεδο και να βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Μοναδική απειλή των Γάλλων ο Πάρκερ, που πραγματικά ήταν ασυγκράτητος και κρατούσε ζωντανή την ομάδα του. Ο Γάλλος γκαρντ τα έκανε όλα. Μοίραζε παιχνίδι έτρεχε και έβαζε κρίσιμα καλάθια.

Την ίδια ώρα η Ελλάδα, με καλή άμυνα έκλεβε εύκολα την μπάλα, αλλά δυστυχώς για ακόμα μια φορά δεν την έβαζε έύκλα μέσα στο αντίπαλο καλάθι.

'Αστοχα τρίποντα και δίποντα, βολές χαμένες, οι διεθνείς μας έσπασαν τα καλάθια…

Και αυτό στοίχισε γιατί δεν καταφέραμε να πάρουμε διαφορά.

Αποτέλεσμα η Εθνική μας να ξεκινήσει το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα πόντο πίσω στο σκορ.

Η άμυνά μας σταμάτησε τον Πάρκερ, αλλά οι Γάλλοι βρήκαν λύσεις από τον Ντιό και τον Ζελαμπαλ που ανάλαβαν σε κρίσιμα σημεία να πάρουν πρωτοβουλίες και να δώσουν 72 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μια διαφορά εφτά πόντων (51-58).

Την ώρα που όλοι πίστεψαν το παιχνίδι είναι χαμένο, η ψυχή των ελλήνων παικτών μίλησε.

Όχι μόνο ανέτρεψαν το σκορ χάρη στις διεισδύσεις του Παπαλουκά, αλλά κατάφεραν να φτάσουν 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη την διαφορά στο καλάθι 64-66.

Δώδεκα δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Ζήσης κατέβασε την μπάλα γρήγορα, έφτασε στην αντίπαλη ρακέτα και έδωσε στον Διαμαντίδη. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού με κρύο αίμα σηκώθηκε έξω από την γραμμή των τριών πόντων και με ένα ψύχραιμο σουτ την έστειλε στο διχτάκι των Γάλλων, γράφοντας το τελικό 67-66.

Μπράβο στα παιδιά του Παναγιώτη Γιάννακη που κατάφεραν πραγματικά ένα άθλο.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-14, 29-30, 44-45, 67-66

Ελλάδα: Παπαλουκάς 10, Σπανούλης, Ζήσης 11, Φώτσης, Χατζηβρέττας 3 (1), Ντικούδης 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 7 (1), Παπαδόπουλος 15, Κακιούζης 3 (1).

Γαλλία: Φοτού, Ζελαμπάλ 7 (1), Ριγκοντό 6, Ζουλιάν 2, Πιετρίς 6 (2), Πάρκερ 20 (2), Φ. Πιετρίς 8, Σμιτ 2, Ντιό 14 (2), Βείς 1.

Προσθήκη άρθρου σε: Freestuff | Del.icio.us | | | | ForaCamp (top)